Meie enda oskused ja teadmised on olulised vahendid, et ennetada vaimse tervise probleeme või nende süvenemist.
Vaimset tervist toetav elustiil aitab paremini toime tulla stressi ja kriisiolukorraga. Vaimse tasakaalu aluseks on uni ja puhkamine, toitumine, liikumine, suhted ja meeldivad emotsioonid.
Oma vaimse tervise toetamiseks proovi magada ja puhata piisavalt, toituda tervislikult ja tasakaalustatult, liikuda iga päev ning suhelda iga päev mõne lähedase inimesega.
Leia aega meeldivatele tegevustele, mis ei sea ohtu ega kahjusta sinu enda või teiste tervist. Näiteks: lugemine, jalutamine, muusika kuulamine, kultuuri nautimine, oma hobidega tegelemine, suhtlemine.
Loe lisa: https://peaasi.ee/vaimse-tervise-vitamiinid/
Liikumiseks saad häid mõtteid: https://liigume.ee/sundmused/
Enda ja teiste inimeste mõistmist saab igas vanuses arendada. Tundetarkuse arendamise abil oskad paremini ära tunda oma emotsioone ja mõtteid ning mõista, kuidas need sinu käitumist mõjutavad. Samuti õpid paremini mõistma teise inimese vaatenurka ja olema empaatiline ka siis, kui inimene on sinust erinev. Alusta näiteks Peaasi.ee "Minu vaimse tervise töövihik" täitmisest või Vaikuseminutite harjutustest.
Teadusmaailmas öeldakse tundetarkuse kohta sageli "sotsiaal-emotsionaalsed pädevused" või "sotsiaalsed ja enesekohased oskused".
Loe lisa: https://peaasi.ee/mis-on-sotsiaal-emotsionaalne-padevus/
Teistega oma vaimsest tervisest rääkimine on üks viis, kuidas ennast aidata. Kui rääkimine tundub liialt pingeline, võid oma mõtted ka kirja teel saata.
Loe lisa:
https://peaasi.ee/kuidas-raakida/
https://peaasi.ee/nipid-enda-aitamiseks/
Kuhu vaimse tervise abi saamiseks pöörduda?
Kui tegemist on pakilise murega, siis helista:
Või pöördu erakorralisele vastuvõtule: